שירות לקוחות: 1-800-61-62-63

 שליח עד הבית חינם ברכישה מעל ₪249

תוספי תזונה להפרעות קשב וריכוז

תוספי תזונה להפרעות קשב וריכוז

כיום, כאשר המודעות לכל דבר שאנחנו מכניסים לגוף שלנו הולכת ותופסת מקום חשוב יותר ויותר בחיינו, ישראלים רבים כבר אינם מוכנים לקבל כל דבר כפשוטו. למשל, אם רופא רושם לנו תרופה מסוימת, פעמים רבות נעדיף לכל הפחות לחקור אפיקים אלטרנטיביים. אנחנו מעדיפים לאכול יותר בריא, לצרוך יותר מוצרים אורגניים – ובמידת האפשר להימנע מתהליכים מורכבים או טיפולים תרופתיים בעזרת שיטות טבעיות ופשוטות.

זהו המצב במקרה של הפרעות קשב וריכוז אצל ילדים: אם בעבר כאשר היה עולה חשד להפרעה כזו אצל ילד, הוריו נהגו לשלוח אותו לביצוע אבחון דידקטי או לתת לו טיפול תרופתי, כיום המגמה נוטה לכיוון הדרכים הטבעיות; ואכן, מחקרים הראו כי טיפול ראשוני בבעיות קשב וריכוז יכול להתבצע דרך שינוי בתפריט התזונה היומי. כלומר, אם אפשר להתחיל להקל על התסמינים באמצעות שינוי תזונתי, אז למה לא לתת לזה סיכוי לפני שניגשים לאפשרויות טיפול מסובכות יותר?

ככלל, התזונה המומלצת לילדים שאובחנו כסובלים מהפרעות קשב וריכוז היא תזונה הבנויה מארוחות מסודרות הכוללות פחמימות מורכבות, חלבונים צמחיים, חומצות שומן, ירקות ופירות. מומלץ להפחית ואף להימנע לחלוטין מפחמימות מעובדות, מסוכר וממזון מעובד.

להלן מספר דוגמאות לתוספי תזונה שכדאי לשקול לשלב בתפריט היומי:

ברזל

מחקרים הראו כי קיים קשר בין רמת ברזל נמוכה בדם לבין הפרעות קשב וריכוז. בדיקת דם סטנדרטית יכולה לגלות לכם בקלות האם יש חוסר בברזל, ואם כן מומלץ לקחת תוסף ברזל.

אבץ

אבץ הוא אחד המינרלים החיוניים לגופנו, משום שהוא מעורב בייצור ופעולה של חומרים כמו מלטונין ודופמין וכן מעורב בחילוף חומרים של חומצות שומן. במחקרים נמצא קשר בין רמות אבץ נמוכות לבין הפרעות קשב וריכוז, ולמעשה ככל שהרמה נמוכה יותר כך התסמינים קיצוניים יותר. לפיכך במידת הצורך מומלץ לצרוך תוספת אבץ.

אומגה 3

מחקרים מצאו קשר ישיר בין רמת האומגה 3 לבין התפקודים ההתנהגותיים של ילדים, ולכן מומלץ לצרוך תוסף תזונה אומגה 3 כתוספת לתפריט היומי.

קבוצת ויטמיני B

ויטמינים חשובים מאוד לגוף שלנו, ומתוכם קבוצת ויטמיני B חשובה מאוד לתפקוד תקין של מערכת העצבים. מחסור בוויטמינים מן הקבוצה הזו עלול להחמיר תסמינים של הפרעות קשב וריכוז, ולכן כדאי לבקש מן הרופא לבצע בדיקת דם ייעודית לבדיקת רמת הוויטמינים בדם. אם יתגלה בבדיקה כי קיים חוסר, מומלץ להשלים את החסר בעזרת תוסף תזונה.

צמחי מרפא שונים

קיימים צמחי מרפא רבים שיש להם השפעה מיטיבה על קשב וזיכרון. בפרט לגבי הפרעות קשב וריכוז נהוג להשתמש בשילובים של צמחים מעוררים, צמחים הנוגדים פגיעה חמצונית במוח וצמחים מאזנים עצביים. בין היתר ניתן למנות ג'ינסנג קוריאני (משפר תפקודי מוח, זמן תגובה ולמידה, ואף מחזק את מערכת החיסון), שיבולת שועל (צמח שנחשב לבעל השפעה מעוררת), שורש רודיולה (מרגיע, משפר שינה, מפחית סטרס ומשפר יכולת עמידה בלחצים וסיבולת) ועוד.