שירות לקוחות: 03-9616263

 שליח עד הבית חינם ברכישה מעל ₪299

רואים רחוק: איך לשמור על העיניים

רואים רחוק: איך לשמור על העיניים

אם יש משהו שאי אפשר להתווכח עליו הוא שהעיניים שלנו היו מהאיברים הפעילים ביותר בתקופה האחרונה. ייתכן אפילו שהאיבר היחיד שפעל יותר מהן הוא הפה . וברצינות: קורונה או לא, אין ספק שהעיניים האנושיות עוברות בשנים האחרונות מסע לא פשוט הדורש מהן לעמוד בדרישות גבוהות במיוחד. הרי אין כמעט אדם בעולם המערבי – מבוגר או ילד – שלא מוצא את עצמו מבלה שעות ארוכות מול מסך כלשהו. בתקופת הקורונה זה כמובן בלט במיוחד, גם כי זה בערך מה שהיה לעשות וגם כי כולנו הרגשנו איזה רפיון גבולות כללי שהוביל לכך שאפילו אם היו שעות מוגדרות – לנו או לילדים – אז הן התמסמסו כלא היו.

אבל, כאמור, זו בהחלט לא רק הקורונה. בשנים האחרונות כבר אין ספק שהעיניים שלנו נאלצות לעבור תהליך מעניין, שככל הנראה יירשם מתישהו בספר דברי האבולוציה אבל בינתיים הן צריכות להסתגל לכל החידושים שאנחנו מציבים בפניהן. ולא רק הטכנולוגיים. סביבת החיים שלנו ללא ספק מאתגרת את העיניים: מזגנים, קרינת שמש ואפילו סטרס – לכל אלה השפעה ישירה על העיניים. גם שפע מוצרי ההקלה לעיניים דואבות מעיד על כך שאתם לא לבד כמו גם שרצוי להישמר. איך? הנה מספר נקודות שחשוב לקחת בחשבון.

מסכים - השפעות המסכים על העיניים – ובעיקר המחשבים והסמארטפונים –עדיין נלמדות, אבל אין ספק שקיימת השפעה ואפילו מכרעת על בריאות העיניים ועל איכות הראייה בטווח הארוך.

צריכת שעות מסך יום יום לאורך שנים היא בהחלט לא משהו שתוכנן עבור העיניים האנושיות ולכן הן גם מגיבות עייפות בתחושות של ראייה כפולה או מטושטשת, קושי במיקוד, אי־נוחות, צריבה ועוד.

מלבד שפע מוצרים להקלה על העיניים שתפקידם לסכך, להוסיף לחות ולהקל, רצוי לקחת הפסקות יזומות מהמסך, להקטין את בהירות המסך ואם אתם מרכיבים משקפיים כדאי לוודא שהם מצוידים בחוסם אור כחול.

 

שמש - כולנו יודעים שהשמש הישראלית חזקה, קורנת ויש להישמר מפניה שכן היא מזיקה ומסוכנת. ואולם לא בטוח שהעובדה הבאה ידועה באותה מידה: קרינת השמש (קרני ה-UV אם לדייק) היא אחד הגורמים המזיקים ביותר לעיניים. המשמעות היא שיציאה לשמש ללא משקפי שמש שחוסמות את קרני ה- UV מגדילה את הסיכון להתפתחות מחלות עיניים ובהן מחלות רשתית, קטרקט ועוד. קחו בחשבון כי זהו נזק מצטבר שאולי ייראה רק בעוד שנים, אבל לא כדאי להקדים תרופה למכה?

 

סטרס  - מחסור בשעות שינה כמו גם מתח נפשי גבוה לאורך זמן יכולים אף הם לבוא לידי ביטוי במצוקת עיניים: יובש, טשטוש ראייה, גרד ועוד. מעניין לציין כי אנשים שאוהבים את עבודתם ונהנים ממנה, גם אם הם יושבים אותו מספר שעות מול המחשב סובלים פחות מתופעות אלה בעיניים. המסקנה היא שאם לא טוב לכם, ייראו לכם את זה בעיניים. תרתי משמע.

מה עושים? מוודאים ששעות השינה מספיקות ומחפשים את הדרך להפחית את הלחץ. מובטח כי גם את זה ייראו עליכם.

 

איפור - בנות, הפנייה הזו היא בעיקר אליכן. מי שלא יצא לה לוותר על ניקוי איפור מהעיניים לפני השינה מתישהו שתקום. כולן יושבות נכון? ברור. זאת ועוד: גשי למגירת האיפור שלך ובדקי כמה מוצרי איפור שפג תוקפם יש בה. כן, זה קורה הרבה יותר מהר ממה שחשבת וכן, זה מזיק מאד לעיניים שלך (גם לעור אבל זה כבר סיפור אחר).

הסכנה היא דלקות עיניים, זיהומים ועוד מיני צרות שעלולות לפגוע בעיניים לטווח הארוך והקצר כאחד.

המסקנה: לעשות סדר מדי פעם ולהיפרד לשלום ממוצרים שפג תוקפם, להישמר ממוצרי איפור זולים מדי ובעיקר – להסיר איפור בסוף היום עם מוצרים שנועדו לשם כך.

 

ולסיום: אם עדיין לא ברור עד כמה העישון מזיק לבריאות – כדאי אולי להוסיף גם את העובדה הבאה: החומרים הרעילים המצויים בסיגריות מעלים משמעותית את הסיכון לסבול מבעיות עיניים בכל גיל, ובוודאי בגיל מבוגר.

ועוד דבר: לא סתם אומרים שהעיניים הן ראי הנשמה. כי כאשר הגוף בריא, פעיל וניזון כראוי סיכוי לא רע בכלל שגם העיניים יישמרו. שמרו על עצמכם וזכרו להסתכל רחוק – תרתי משמעמוצרים קשורים